Detské činy roka 2017

Statočná Kristínka vidí srdcom

Kategória:

„Som učiteľka ZŠ Stará Bystrica a spolu so svojimi prváčikmi, by sme Vám chceli napísať príbeh o jednom dievčatku, menom Kristínka. Je to obyčajná, veselá a milá prváčka, však svojim výzorom a postihnutím sa trochu od nás zdravých, odlišuje. Má veľmi vážne zrakové postihnutie – chýba jej jedno očko a na to druhé veľmi slabo […] Čítaj viac »

Erika napriek zdravotným problémom obdivuhodne zvláda starostlivosť o chorých rodičov

Kategória:

„Volám sa Erika. Často chodievam na preliečenie do nemocnice. Mám od narodenia nevyliečiteľnú chorobu, s ktorou zápasím každý deň. Problémy sa mi niekedy zhoršia, tak ako aj teraz. Ležím na detskom oddelení, kde ma už všetci poznajú. Keď som hospitalizovaná, často myslím na svojich blízkych. Mám úžasných rodičov, ale máme dosť smolu… Sme všetci chorí. […] Čítaj viac »

Zuzka pomohla dlhodobo chorej Danke úspešne absolvovať ôsmy ročník ZŠ

Kategória:

„Niekedy si ani neuvedomujeme, ako na pohľad malé, bezvýznamné činy môžu chorému človeku neskutočne pomôcť. Volám sa Daniela a mám 14 rokov. Koncom augusta minulého roka som z plného zdravia začala nestabilne chodiť. Začala som pociťovať únavu a potácať sa zo strany na stranu, ako keby som si dala nejaký alkoholický nápoj. Keď som v […] Čítaj viac »

Tomáš a Viktor pomohli neznámej pani, ktorá dostala infarkt

Kategória:

„Ja a môj kamarát Viktor sme sa rozhodli, že sa ideme bicyklovať. Na chodníku som zbadal akúsi kopu vecí. Fialový kabát, klobúk, nohavice, kabelka, opodiaľ rozbité okuliare. Zakričal som na Viktora. Postupne sme sa približovali a zrazu sme uvideli staršiu pani, ako leží nehybne na zemi. Rýchlo sme zoskočili z bicyklov. Začali sa nám triasť […] Čítaj viac »

Boris pomohol starej pani a zavolal záchranku

Kategória:

„Zobudil som sa do sychravého októbrového rána a moja smutná nálada pokračovala. Včera mi zomrela prababka a moje myšlienky sa vracali na všetko, ako som si ju pamätal a čo všetko sme spolu zažili. Rozmýšľal som nad životom, ako môžeme byť jeden deň tu a na druhý deň už nemusíme. Potreboval som ísť von. Vybral […] Čítaj viac »

Katka sa obetavo starala o svoju susedku – babku Katku

Kategória:

„Katka je šikovné, láskavé, empatické dievča ochotné pomôcť tam, kde je to potrebné. V roku 2010 sa s mamkou a 3 ročným bratom vrátili z Českej republiky späť do rodnej Rožňavy, aby sa postarali o prababičku, ktorá ostala sama a bola chorá. Katka nastúpila do 1. ročníka, Erik do škôlky. Ich tatino ostal v ČR […] Čítaj viac »

Starší žiaci pravidelne pomáhajú mladším spolužiakom ako mentori

Kategória:

„Školský rok 2016/2017 sme vyhlásili na našej škole rokom tolerancie, v rámci ktorého sme spustili tzv. program mentorov. Na začiatku školského roka špeciálny pedagóg, Ildikó Kásaová a výchovný poradca, Monika Kulcsárová oslovili našich gymnazistov s možnosťou ponúknuť svoju pomoc tým žiakom ZŠ alebo gymnázia, ktorí z niektorých predmetov neprospievajú, potrebujú individuálny prístup či tempo k […] Čítaj viac »

Simona sa stará o svoje sestričky ako druhá mama

Kategória:

„Simona je žiačka štvrtého ročníka základnej školy. Medzi deťmi v triede pôsobí ako tiché dievča. Na pohľad vyzerá Simona ako úplne normálne dieťa svojho veku. No nie je to tak. Simonka má veľmi ťažký život. Oproti svojim rovesníkom sa musí boriť s mnohými problémami, o ktorých oni ani netušia. Má 5 sestier. Ocko jej nedávno […] Čítaj viac »

Nina s kamarátkou nosili jedlo ujovi bezdomovcovi

Kategória:

„Išla som von so svojou kamarátkou. Trhali sme šípky pre mamky na čajík. Všimli sme si dvoch chlapcov, ktorí vychádzali z lesíka, kde býval bezdomovec. Išli sme sa tam pozrieť. Ujo bol veľmi smutný a porozprával nám ako mu chlapci robili zle. Rozhádzali mu všetky rožky, čo mal v zásobe, po zemi, porozlievali mu vodu […] Čítaj viac »

Šiestaci zorganizovali veľký zber aby pomohli iným ľuďom i obci

Kategória:

„Blížil sa Deň Zeme, ktorý si každoročne pripomíname na škole. Nenapadala ma nejaká zmysluplná originálna aktivita, ale žiaci to zobrali do vlastných rúk. Na konci hodiny rozhodli, že Jarovce vyčistia od nepotrebného odpadu. Ale vyzbierajú také „pre nich nepotrebné“ veci, ktoré darujú tým, čo to potrebujú a dokážu využiť. Takže sa rozhodli, že idú zbierať […] Čítaj viac »

Renátka sa obetavo stará o ťažko chorú sestričku

Kategória:

„Renátka je šikovná mladá dievčina, ktorá minulý rok skončila našu školu a je prváčka na strednej. Nikto okrem jej najlepších kamarátok nevedel, že zatiaľ čo ony si môžu vyjsť s kamarátkami, ona sa so svojou mamkou stará o ťažko zdravotne postihnutú sestričku Angiku. Angika nechodí, ani nerozpráva a jej stav je komplikovaný po mozgovej obrne. […] Čítaj viac »

Viktória ošetrila vážne zraneného bezdomovca

Kategória:

„Raz, keď sme sa s rodičmi prechádzali Levočou, stala sa veľmi zvláštna udalosť. Prechádzali sme sa smerom k reštaurácii zvanej Bašta, keď na schodoch v bezvedomí ležal jeden bezdomovec. Bol vážne zranený. Zavolala som mobilom sanitku, no záchranár, ktorý mi zdvihol telefón, mi povedal, že ho poznajú a že mu pomôcť netreba. V tom čase […] Čítaj viac »

Michaela pomáha rodičom s ťažko chorým bračekom

Kategória:

„Vytúžený braček nemal ešte ani rok a pol, a vtedy to prišlo. Najprv to boli len občas slabé záchvaty v pravej rúčke. Tak možno raz v týždni. Matejkova rúčka bola stále slabšia. Zhoršovalo sa to tak, až mal záchvaty trikrát v týždni. Báli sme sa. Mamka nás stále prosila, aby sme si ho všímali, keď […] Čítaj viac »

Filip doniesol do školy mravce aby inšpiroval spolužiakov k ochrane prírody

Kategória:

„Mám 9 rokov a mám rád prechádzky v prírode. Pani učiteľka z prírodovedy nám dala za úlohu vyhľadať zaujímavosti o mravcoch. Po vyučovaní som išiel do knižnice pohľadať knihu o mravcoch, aby som spolužiakom povedal pár zaujímavostí. Spomenul som si, že v našich miezgovských lesoch je mravenisko. Zobral som z domu sklenený pohár a išiel […] Čítaj viac »

Prváci pomáhajú zdravotne postihnutému Jakubkovi a Jakubko inšpiruje spolužiakov

Kategória:

„Naša pani riaditeľka ma poverila dôležitou úlohou, ktorá sa stala pre mňa zároveň výzvou a zverila mi triednictvo I. C triedy, ktorej žiakom je výnimočný chlapec so zdravotným postihnutím Jakubko. Jakubko sa narodil s vrodenou vývojovou vadou, ktorá postihuje najmä kostrový systém. Ľudia s týmto postihnutím dorastajú do výšky 125 cm. Majú dlhý trup a […] Čítaj viac »

Iveta sa postarala o vysilenú holubicu

Kategória:

„Jedného dňa som bola na záhrade s bratrancom. Hrali sme sa a zrazu sme uvideli holubicu. Bolo nám divné, že vôbec nevzlietla, keď sme k nej prichádzali. Snažili sme sa ju odohnať, ale ona nie a nie uletieť. Všimli sme si, že zobká polystyrén, tak sme zavolali babku. Po chvíli babka prišla a chytila ju. […] Čítaj viac »

Kolektív deviatakov sa rozhodol pomôcť bývalému spolužiakovi

Kategória:

„Jakub bol náš spolužiak sedem rokov, až napokon prestúpil na inú základnú školu. V deviatej triede pred Vianocami prišiel za nami do školy kvôli tomu, aby sme sa modlili za jeho maminu, trpí vážnou chorobou, na ktorú sa zomiera. A naozaj jeho mamina zomrela chvíľu pred Vianocami. Niektorí z nás išli na jej pohreb. Bol […] Čítaj viac »

Katarína sa starala o ježka, ktorý spadol do šachty

Kategória:

„Zachránili sme malého ježka, ktorý spadol do šachty. Môj tato ho vybral s lopatkou a dal ho k nášmu plotu. Dali sme mu mlieko a keď sa zobudil, zobrali sme ho k zverolekárovi. Zverolekár nám povedal, aby sme ho dali do škatule a aby naňho svietila lampa. Na jedenie sme mu dávali chrobáky a hmyz, […] Čítaj viac »

Deti sa zapojili do školského projektu Hrdina bežného dňa

Kategória:

„Projekt Hrdina bežného dňa – Hľadáme dobrý skutok! V tomto školskom roku sme sa rozhodli hľadať dobré skutky v našej škole, a tým ukázať, že dobro nevíťazí len v rozprávkach. Projekt prebiehal v mesiacoch september 2016 až marec 2017. Do projektu sa zapojili deti s ľahkým mentálnym postihnutím z 2. – 9. ročníka, prípravné ročníky […] Čítaj viac »

Vierka zachránila kamarátku, ktorá sa topila

Kategória:

„S kamarátkou sme sa rozhodli, že sa pôjdeme prejsť popri rieke Topľa, lebo je tam ticho a pekná príroda. Prešli sme cez veľký most a trochu sme sa začali báť. Nádherný spev vtákov vystriedal nepríjemný hukot vody. Viki bola zvedavá, či je voda ešte veľmi studená. Kľakla si a v tom sa šmykla a spadla […] Čítaj viac »

Ôsmaci sa zblížili so starými ľuďmi z domu seniorov

Kategória:

„Každému z nás určite napadla myšlienka: „Čo bude s nami, keď budeme starí?“ Možno budeme spokojne s našou rodinou tráviť spoločné chvíle a možno budeme tráviť dni v domove dôchodcov. Naša pani učiteľka triedna myslí aj na takýchto ľudí, ktorí žijú osamelí v domove dôchodcov. Vďaka nej naša trieda trávi deň s ľuďmi s domova […] Čítaj viac »

Anna si zachovala chladnú hlavu a zavolala pomoc k mame, ktorá odpadla

Kategória:

„Niekedy začiatkom školského roka som zažila veľmi nepríjemnú skúsenosť. Večer som písala domáce úlohy do školy a potrebovala som sa poradiť s mamkou, pretože som si nebola istá, či mi vyšiel dobrý výsledok. Otec bol na služobnej ceste preto som sa nemala s kým poradiť okrem mamy. Prišla som za ňou a zdalo sa mi […] Čítaj viac »

Sofia zachránila malého bieleho psíka

Kategória:

„Spolu s rodičmi a dvoma mladšími sestrami bývame v byte. Lásku k zvieratkám mi rodičia vštepovali už od útleho detstva a viedli ma k tomu, že konať dobré skutky by sme mali nezištne. Schyľovalo sa ku koncu októbra, keď sme sa s rodinou vybrali na návštevu do susednej obce. Cestou sme v diaľke zazreli malého […] Čítaj viac »

Patrik zabránil znečisteniu rieky nebezpečnou chemikáliou

Kategória:

„Náš spolužiak Patrik Kastel je výborný kamarát, dobrý žiak a zanietený hasič – dobrovoľník. Rád chodí do prírody a pri prechádzke okolo Váhu si všimol niečo veľmi nezvyčajné. Každých sto metrov v štyroch jamách boli nahádzané veľké bandasky a fľaše, z ktorých vytekala neznáma látka. Bolo toho veľmi veľa, tak sa rozhodol, že si prečíta […] Čítaj viac »

Ukrajinka Nika pomáha mame so slovenským jazykom

Kategória:

„Moja mamina a ja nepochádzame so Slovenska. Odišli sme z Ukrajiny za lepším životom. Keď sme sa sem prisťahovali, ja som začala navštevovať slovenskú základnú školu a naučila som sa dobre po slovensky. Po určitom čase sa moja mamina chcela zamestnať na Slovensku. Pomohla som jej s vyplňovaním dotazníkov, ktoré boli dôležité pre získanie jej […] Čítaj viac »

Paľo pomáhal dedkovi i babke v neľahkej rodinnej situácii

Kategória:

„Volám sa Paľo Kováč, chodím do 5. ročníka základnej školy. O mňa a o mojich súrodencov sa stará naša babka. Mama nás opustila, keď sme boli ešte malé deti. A otec je vo väzení. Dedko nám už zomrel. Môj dedko bol veľmi chorý, mal rakovinu. Ešte keď bol dedko zdravý, chodili sme spolu do lesa […] Čítaj viac »

Valentín rozvážne doniesol nájdené lieky do lekárne

Kategória:

„Veľmi rady by sme sa podelili s vami o dobrý skutok nášho žiaka Valentína, ktorý sa zachoval veľmi rozvážne. Počas vyučovania dňa 15. júna 2017 zaklopala na dvere riaditeľne pani Anna a rozprávala nám príhodu, ktorá sa jej stala. Jedného dňa bola pani Anna kúpiť lieky priateľke, ktorá ležala v nemocnici. Po príchode do nemocnice […] Čítaj viac »

Matej, Štefan a Matúš príkladne zachránili sokola

Kategória:

„Našim žiakom 7. ročníka Matejovi ,Štefanovi a Matúšovi nie je ľahostajný osud zvierat. Cestou zo školskej jedálne našli pri potoku za kultúrnym domom ležať nehybné telo mladého sokola myšiara. Vedeli, že žije, lebo hýbal hlavou i očami. Preniesli ho preto veľmi opatrne, položeného na veľkom liste, aby sa ho nedotýkali rukami, do školy. Poprosili ma […] Čítaj viac »

Marcelka pomohla starej pani zo susedstva

Kategória:

„Prázdniny som trávila u mojich starých rodičov, ktorých mám veľmi rada. Prežívam u nich každé prázdniny aj so súrodencami. Rada pomáham nielen babke, ale aj dedkovi. Sú starší a z mojej pomoci sa tešia. Starká potrebovala múku na koláč. Keď som prichádzala k obchodu, uvidela som starú zhrbenú babičku. Videla som, ako sa trápi s […] Čítaj viac »

Dvojčatá Sofia a Vaneska sa spriatelili so seniormi v domove

Kategória:

„Ja a moja sestra sme dvojčatá. Sme temer stále spolu a spájajú nás aj spoločné zážitky. Jedna bez druhej nejdeme nikam. Dnes chodíme už do piatej triedy a, samozrejme, sme nielen sestry, ale aj spolužiačky. Víkendy často trávime u našej starkej na dedine. Hoci má viacero vnúčat, stíha sa nám venovať všetkým rovnako. Je vždy […] Čítaj viac »

Nikola pomohla novému spolužiakovi s matematikou

Kategória:

„V tomto školskom roku k nám prišiel do triedy nový spolužiak. V prvých mesiacoch sme ho všetci v triede chceli spoznať. Žiaľ, po čase nebol veľmi obľúbený a zle sa učil. Všimla som si jeho problém a chcela som s tým niečo dobré urobiť. Preto som prišla k nemu a navrhla mu pomoc v učení. […] Čítaj viac »